Tiibeti mastif on pärit iidsest Tiibetist ja teda peetakse paljude molosstüüpi koeratõugude esiisaks. "Do Khyi" tähendab koera, kes on kinni seotud. Oma kodumaal Tiibetis olid nad päevasel ajal kinni seotud ehk ketis. Öö saabudes lasti nad aga vabaks, et küla ja karja kaitsta, nii metsaloomade kui ka pahatahtlike inimeste eest.

Kuigi tänapäeva Tiibeti mastifid ole nii agressivne kui nende eellased, on neil säilinud oma territooriumi kaitsmiseks vajalikud valve- ja kaitseinstinkt. Nad on võõraste suhtes umbusklikud ja annavad häälekalt märku, kui võõras nende territooriumile läheneb. Tiibeti mastif ei ole selline koer, kes pidevalt tähelepanu ja tegutsemist nõuaks. Ta võib tundide kaupa pikutada varjulises paigas, ise silmanurgast ümbrust jälgides. Kui aga teda mängima või jalutuskäigile kutsuda, on rahulikust tukkujast saanud rõõmsameelne kaaslane. Regulaarsed jalutuskäigud ja koosolemised on väga vajalikud, et tekkiks tugev side omaniku ja koera vahel.

Kuigi lastega on Tiibeti mastif äärmiselt kannatlik ja sõbralik, tuleb lastele õpetada koeraga lugupidavat käitumist. Selleks, et tiibetlane saaks ka edaspidi läbi teiste loomade ja koertega, tuleks teda juba kutsikaeas korralikult sotsialiseerida, käia koos külas, jalutamas ning lasta mängida teiste koertega.

Kuigi Tiibeti mastif ei vaja eritreeningut, peab ta tundma elementaarseid käsklusi – «siia!», «lama!», «istu!», «koht!» Kutsikal võib muidugi ette tulla igasuguseid äpardusi, millega peab arvestama, olgu see siis äranäritud king või lillepeenrasse kaevatud auk.

Tiibeti mastif areneb väga aeglaselt. Täisealiseks saavad emased 2-3-aastaselt ja isased 4-aastaselt. Jooksuaeg on emastel tavaliselt kord aastas. Kui pühendate koerale piisavalt aega ja kaasate teda pere erinevatesse tegemistesse, kasvab Tiibeti mastifist truu sõber ja rõõmsameelne kaaslane ning tubli territoorimi valvur kogu perele.